Santiniho perla v kryptě katedrály

Santiniho perla v kryptě katedrály

Karel Rechlík

Podnětem k výstavě, kterou brněnské Diecézní muzeum pořádá na Petrově v kryptě katedrály sv. Petra a Pavla, je letošní velké jubileum - 800 let poutní mariánské tradice ve Křtinách, ale také výročí narození jedné z největších uměleckých osobností českého baroka.
Architekt Jan Blažej Santini Aichel (1677-1723) má svoje pevné postavení nejen v českých, ale dnes i v evropských dějinách umění. Jistě právem je vysoce hodnocena jeho osobitá, neopakovatelná interpretace gotických stavebních principů. Zejména Santiniho kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou se stal reprezentantem svébytného fenoménu české barokní gotiky. Mezinárodní pocty se stavbě i jejímu tvůrci dostalo v roce 1994 zápisem do světového kulturního dědictví UNESCO.
Poutní chrám ve Křtinách patří do skupiny radikálně barokních staveb, navazujících na italská architektonická východiska a zastupujících druhou a neméně významnou linii Santiniho tvorby. Křtiny se proslavily nejen uměleckou kvalitou nynějšího kostela, ale už v dřívějším období jako středověké poutní místo s hlubokou a živou poutní mariánskou tradicí. Santiniho chrám je jejím barokním dovršením. Asi každý, kdo dnes do Křtin přichází, může potvrdit, že první dojem z bílé a zářící stavby, která se náhle objeví v malebné krajině Moravského krasu, je „zjevením" svého druhu. Vžité pojmenování Perla Moravy má ve Křtinách svoje opodstatnění nejen jako básnický obraz, ale také jako zážitek z místa, kde - řečeno slovy evangelního podobenství - nalézáme „poklad ukrytý v poli" nebo „jednu drahocennou perlu", za niž je prozíravý obchodník ochoten dát všechno ostatní. (...)