Protivný deník
Chcete se seznámit s názory skutečného francouzského konzervativce? S nepopulárními a politicky nekorektními úvahami vytříbeného estéta a erudovaného kunsthistorika, pro kterého je moderní doba především synonymem kulturního úpadku a zpovrchnění? Přečtěte si Protivný deník Jeana Claira! Myšlenkově hutná a jazykově vytříbená kniha deníkových záznamů, jež po vydání ve Francii okamžitě vyvolala vlnu vášnivých diskusí, rozhodně nenechá nikoho chladným ani u nás. Konzervativně založené čtenáře uchvátí, liberály nejspíše dovede k zuřivosti..., i když autor vlastně píše pouze o tom, co ho jen tak napadne...
Jean Clair je přední francouzský teoretik umění, bývalý dlouholetý ředitel Picassova muzea. Zaměřuje se především na osobnosti francouzského i světového moderního umění, jako jsou Marcel Duchamp, Gustav Klimt, Pablo Picasso, Balthus či fotograf Henri Cartier-Bresson, ale i na obecnější teoretické úvahy z oblasti výtvarného umění a estetiky. Český čtenář měl možnost seznámit se zatím pouze se dvěma kratšími, byť myšlenkově hutnými Clairovými pracemi - Úvahami o stavu moderního umění z roku 1983 a Odpovědností umělce z roku 1997 (Barrister & Principal, 2006). Totéž nakladatelství připravuje k vydání i Clairovu kontroverzní a hodně diskutovanou práci O surrealismu z roku 2003. Jean Clair je také autorem provokativních deníkových záznamů, které vydal ve dvou svazcích, Protivný deník (2006) a Černé mléko svítání (2007).
PROTIVNÝ PÁN. OSVĚŽUJÍCÍ ČTENÍ KULTIVOVANÉHO KONZERVATIVCE JEANA CLAIRA
Přestože se v případě Jeana Claira jedná o pána nanejvýš kultivovaného, uměnímilovného a klasicky vzdělaného, vůbec nepochybuji o tom, že mnoha dnešním, zdaleka ne jenom českým čtenářům, protivný bude. On osobně anebo přinejmenším jeho kniha, pokud by po ní náhodou sáhli. Ostatně sám ji nazval „Protivný deník“.
Přestože se v případě Jeana Claira jedná o pána nanejvýš kultivovaného, uměnímilovného a klasicky vzdělaného, vůbec nepochybuji o tom, že mnoha dnešním, zdaleka ne jenom českým čtenářům, protivný bude. On osobně anebo přinejmenším jeho kniha, pokud by po ní náhodou sáhli. Ostatně sám ji nazval „Protivný deník".
Někdejší dlouholetý ředitel Picassova muzea, patří k předním francouzským teoretikům umění. Ve svých dílech se zabývá řadou slavných osobností francouzské i světové moderny (Duchamp, Klimt, Picasso, Cartier-Bresson). Z jeho prací věnovaných teoretickým úvahám týkajícím se oblasti estetiky a výtvarného umění vyšly v češtině například Úvahy o stavu moderního umění (1983) či Odpovědnost umělce (1997). Kromě toho je autorem několika svazků deníkových záznamů. K nim patří, jak je patrné již z názvu, i knížka Protivný deník. Zejména jeho deníkové záznamy bývají označovány za provokativní či kontroverzní. Také Clairův český vydavatel, Společnost pro studium demokracie a kultury, využil této jeho pověsti.
„Chcete se seznámit s názory skutečného konzervativce, s nepopulárními a politicky nekorektními úvahami vytříbeného francouzského estéta, pro kterého je moderní doba především synonymem kulturního úpadku a zpovrchnění?" klade čtenářům sugestivní otázku hned na obálce knihy.
Je zřejmé, že zmínka o politické nekorektnosti, má především přitáhnout naši zvědavost a špetku (třeba i malinko zlomyslné) pozornosti. Clairovy osobité úvahy, přesné postřehy, odvaha k „protivnosti" i brilantní jazyk, si ji plně zaslouží. Pro mě osobně zvlášť provokativní nejsou. Leda snad v tom smyslu, že si již pomalu zvykáme, nazývat provokací téměř každý názor, který se pohybuje jinde než v širokém řečišti uvolněného a poněkud rozbředlého postmoderního relativismu. Jistěže nemusíme souhlasit se vším, co se tu píše. Je to ovšem každopádně velmi osvěžující čtení. V českém prostředí, kde jsou jakékoli inteligentní projevy skutečného, kultivovaného konzervatismu opravdovou vzácností, pak dvojnásob.
„Jelikož jsem si takto osvojil pravidla primitivních lovců a sběračů, vůbec se mi nelíbila pravidla trhu, která se od 90. let začala prosazovat a vnucovat nám předpisovou vagínu a normalizované ohanbí, všude vyholené tělo bez tajemství, bez vůně a zápachu, připomínající lysé a růžové pokojové zvířátko. Kde se bere ta mánie všechno holit, ta nenávist k fyzickému? Proč se ženám při osvobození v roce 1944 holily hlavy - ke zhanobení, k diminutio capitis?"
Všechno ukázat, protože není co skrývat. Protestantská mentalita výkladních skříní amsterdamských bordelů, ještě posílená pokrokářským záměrem Panoptika podle Benthama. Je to i vojenský přístup k věci; voják musí všechno vidět i uprostřed noci. Všichni vidí všechny, a všechno se musí vidět najednou. Skleněné zdi, skleněné fasády, projektory. Laboratorní prostředí, kde se pod mikroskopem do nejmenších detailů zkoumá lidský živočich. Operační pole, na kůži ani chlup, žádné soukromí. Obrovský skleněný žalář, který pojme celou společnost."
A na závěr snad ještě maličkost pro potěchu nenapravitelných tabakistů.
„Popravdě řečeno jsem se s podobnými příkazy a pohrůžkami jako na dnešních balíčcích tabáku setkal jedině v nacistických publikacích z 30. let věnovaných hygieně rasy. Hitler nekouřil, nepil, byl vegetarián a repertoár gest tohoto hygienického člověka byl k politování chudý. „Povinnost být zdravý", k níž jsou občané moderních demokratických zřízení neustále voláni, nakonec začne nepříjemně připomínat rozkazovačný tón Heilkunde a totalitních praktik v německé Třetí říši."
Irena Dousková
Pro vyzvednutí objednaných knih v redakci je třeba se předem domluvit, nejlépe telefonicky na tel. č. 775 570 801. Děkujeme za pochopení.
Objednávky knih v hodnotě nad 500 Kč mají poštovné zdarma.
Knihy posíláme i přes Zásilkovnu.
- Cogitatio religionis
- Dějiny a kultura
- Etika
- Etnologická řada
- Evropská politika
- Historia ecclesiastica
- Historie
- Klasikové společenských věd
- Knihovna 19. století
- Kultura
- Mimo edice
- Moderní česká teologie
- Ordo socialis
- Politika a náboženství
- Politika a sociální vědy
- Politika a společnost
- Politologická řada
- Quaestiones quodlibetales
- Sociologická řada
- Současná světová teologie
- Spiritualita
- Srovnávací politologie (ISPO)
- Studia Kierkegaardiana
- Velké postavy světové teologie
- Vybrané spisy Ernesta Gellnera