Margaret Thatcherová a její politika
Margaret Thatcherová a její politika
Elektronickou verzi knihy si můžete zakoupit na:
https://www.kosmas.cz/knihy/183111/margaret-thatcherova-a-jeji-politika/
Margaret Thatcherová je fascinující a inspirativní osobností moderní světové politiky. „Konzervativní revoluce", kterou zahájila v osmdesátých letech, změnila tvář Velké Británie a později i východní Evropy. Kniha poslance Evropského parlamentu Hynka Fajmona Margaret Thatcherová a její politika vychází při příležitosti osmdesátých pátých narozenin bývalé premiérky. V úspěšné „politické biografii" se autorovi (jenž původně vystudoval historii) podařilo skvěle skloubit důkladnou práci historika s rozhledem a zkušenostmi aktivního politika hájícího pravicové hodnoty. Druhé vydání knihy, jež poprvé vyšla v roce 1999, autor podstatně rozšířil a doplnil o kapitolu věnovanou působení a rozsáhlé spisovatelské činnosti Margaret Thatcherové po roce 1990, kdy odešla z aktivní politiky. Podstatně jsou rozšířeny i závěrečná chronologická příloha a slovníček nejvýznamnějších představitelů „thatcherismu". K českému čtenáři se tak dostává první kompletní biografie političky, jejíž odkaz je stále živý a inspirativní. S bohatou obrazovou přílohou.
„Postoje Margaret Thatcherové ve velké politice i její postoje a chování v každodenním životě veřejném i neveřejném dokazují, že jde o mimořádnou osobnost poslední čtvrtiny dvacátého století. Setkal jsem se osobně s mnoha velikány světové politiky, ale žádný na mě neudělal takový dojem jako tato neobyčejná žena. Je pro nás mimořádnou inspirací i dnes." Václav Klaus
„Mým cílem bylo popsat politickou kariéru první a dosud jediné britské premiérky. Chtěl jsem také analyzovat principy, ze kterých ve své politice vycházela. Margaret Thatcherová je fascinující osobností moderní světové politiky. Tušil jsem to již jako student na gymnáziu v polovině 80. let. To, co jsem však zjistil o této ženě při psaní knihy, předčilo má očekávání. Margaret Thatcherová mne překvapila celoživotní věrností konzervativním hodnotám a schopností předkládat je srozumitelnou formou voličům." Hynek Fajmon
Hynek Fajmon (1968) v roce 1992 dokončil studium historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V akademickém roce 1992-1993 studoval na Diplomatické akademii ve Vídni a v následujícím roce na London School of Economics and Political Science. Od roku 1994 pracoval na Ministerstvu zahraničních věcí ČR v různých funkcích se zaměřením na integraci České republiky do NATO. V roce 1998 krátce působil na Ministerstvu obrany ČR. Od listopadu 1998 do roku 2001 byl starostou města Lysá nad Labem, v letech 2001-2004 členem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. V letech 2004 a 2009 byl zvolen poslancem Evropského parlamentu za Občanskou demokratickou stranu. Je autorem nebo spoluautorem řady knih a publikací z oblasti české i mezinárodní politiky. Pravidelně publikuje v MF Dnes, Lidových novinách, Reflexu a dalších periodikách.
RECENZE - H. FAJMON: MARGARET THATCHEROVÁ A JEJÍ POLITIKA
Kniha Margaret Thatcherová a její politika, kterou v roce 2010 vydalo Centrum pro studium demokracie a kultury, je druhým vydáním biografie z roku 1999. Autor Hynek Fajmon toto vydání rozšířil o část, která je věnována období, kdy Thatcherová opustila aktivní politický život. Podstatného rozšíření se ale dostalo také závěrečným přílohám. V této podobě se jedná o kompletní brilantní životopis britské političky z pera českého autora.
Kniha Margaret Thatcherová a její politika, kterou v roce 2010 vydalo Centrum pro studium demokracie a kultury, je druhým vydáním biografie z roku 1999. Autor Hynek Fajmon toto vydání rozšířil o část, která je věnována období, kdy Thatcherová opustila aktivní politický život. Podstatného rozšíření se ale dostalo také závěrečným přílohám. V této podobě se jedná o kompletní brilantní životopis britské političky z pera českého autora.
Kniha však není jen zdařilým životopisem. Historické znalosti i porozumění myšlenkám "thatcherismu" (podpořené navíc osobními sympatiemi s tímto fenoménem, který dodnes ovlivňuje britskou politiku i konzervativní myšlení nejen v anglosaském kontextu) umožnily autorovi vytvořit rozsáhlý obraz o tom, jak vypadala vnitřní i zahraniční politika Velké Británie v 70. a především v 80. letech 20. století. Každá z pěti částí publikace tedy obsahuje i další cenné postřehy a informace.
Vývoj thatcherismu
První část (Vznik a vývoj thatcherismu) současně uvádí čtenáře do britské politiky po druhé světové válce, kdy labouristické vlády postupně nastolily Schumpeterův "pochod k socialismu", zatímco konzervativní vlády přistoupily na určitý kompromis. Když Thatcherová vstupovala do politiky, relativní úspěch keynesiánského státu blahobytu začala střídat krize a konzervativní vládě Edwarda Heathe chybělo odhodlání k hlubším změnám, což se projevovalo zejména ve vztahu k odborům. Na pozadí těchto událostí kniha líčí vzestup Thatcherové ve stranické hierarchii, kde nejprve podpořila Heathe, později se však rozešla s jeho politikou a začala podporovat ty, kdo prosazovali myšlenky Nové pravice a v ekonomice monetaristické nástroje. Fenomén "thatcherismu" je zde ovšem charakterizován nejen v rovině ekonomické politiky.
Také část II, Margaret Thatcherová a volby, poskytuje více než jen přehled všech voleb, jichž se Thatcherová za dobu své politické kariéry účastnila přímo (parlamentní volby) či nepřímo (volby do Evropského parlamentu), jejich průběhu, kampaní, programů i výsledků. Autor nezapomíná zmínit specifika britského volebního systému, který lépe než systém poměrného zastoupení umožňuje oslovit veřejnost politikovi typu Thatcherové, kterému (dle jejích vlastních slov) nejde v první řadě o konsensus, ale o principy.
V oddílu Margaret Thatcherová a její vlády je rok po roce probíráno působení vlád Thatcherové ve vnitřní i zahraniční politice. Vynechány nejsou ani osobní spory a problémy, které poznamenaly jejich působení i relativně časté reorganizace. Ze zahraničněpolitických otázek jsou podrobněji zmiňovány hlavně válka o Falklandy, vztah Velké Británie k USA za Reaganovy vlády, jemuž premiérka přikládala velkou váhu, pozice Velké Británie vůči SSSR před a po nástupu Gorbačova či zajímavý postoj premiérky k pozdější otázce sjednocení Německa. Nezanedbatelnou kapitolou je Severní Irsko.
Vztah k Evropě
Téma působení Velké Británie za vlády Thatcherové v rámci ES prochází nejen touto částí, ale celou knihou na několika místech. Zatímco v 70. letech Thatcherová podpořila setrvání v ES a zapojení do vnitřního trhu, od nástupu do funkce premiérky se pustila do boje o podmínky britského příspěvku do rozpočtu Společenství. Od začátku kritizovala principy společné rybářské politiky a podporovala reformy společné zemědělské politiky. S nástupem předsedy Evropské komise Jacquese Delorse ovšem začala ES směřovat k prohloubení hospodářské integrace, včetně integrace měnové, a posléze i k unii politické.
Thatcherová nebyla stoupencem těchto tendencí. S vývojem od Jednotného evropského aktu k Maastrichtské smlouvě se její vize "Evropy" založené na svobodném obchodu a spolupráci suverénních států dostávala stále víc do opozice. Spor mezi premiérkou a ministrem financí Lawsonem o vstup libry do evropského směnného mechanismu (ERM) otřásl její poslední vládou a do určité míry i pozicí premiérky, když stoupencům libry v ERM ustoupila.
Část IV (Politika Margaret Thatcherové) je analýzou toho, co "thatcherismus" dokázal v praktické politice a jak byly prosazovány klíčové principy podpory svobodného hospodářství, obnovení autority státu či vytvoření "blahobytu bez státu". Jedná se o inspirující a v současnosti i aktuální text. Nelze zapomínat, že i Thatcherová při aplikaci často nepopulárních opatření musela čelit nepokojům (stávky horníků, tiskařů či ocelářů v první polovině 80. let), střetávala se s odbory i s "profesionálními revolucionáři" typu Arthura Scargilla. Zároveň řešila, jak vyvést zemi z ekonomické krize a posléze i jak ozdravit některá tradičně problematická odvětví typu školství či zdravotnictví. Neškodí připomenout některé zajímavé instrumenty, které její vlády prosazovaly v zájmu řešení ekonomické situace, ale také podpory loajality občanů vůči státu (podpora tzv. lidového kapitalismu prostřednictvím rozsáhlých privatizačních projektů nejen v průmyslové oblasti, ale například i v oblasti bytového fondu).
Doporučení pro státníka
Poslední část již mapuje období po odchodu z aktivní politiky, které bylo vyplněno komentováním aktuálního vývoje politiky doma i ve světě a především psaním, dokud to Thatcherové zdraví dovolilo. Autor se zde prostřednictvím prezentace nejdůležitějších děl, které Thatcherová uveřejnila a z nichž některé po roce 1990 vyšly i v češtině, vrací k počátkům její politické kariéry, k nejdůležitějším událostem spjatým s jejím působení v Downing Street č. 10 a poukazuje i na to, co sama Thatcherová považuje za nejdůležitější doporučení pro státníka, který má vládnout nejen občanům vlastní země, ale také nést odpovědnost za její roli v mezinárodní politice.
Autor se netají respektem k této političce, nebrání mu to ale ukázat na některé problémy či chyby (např. nezvládnuté zavádění tzv. obecní daně, které přispělo k pádu vlády v roce 1990), případně polemizovat s Thatcherovou (poukazuje na její zjednodušenou interpretaci konfliktů na Balkáně). Knihu tak lze považovat nejen za kompletní, ale i poměrně vyvážený obraz.
V neposlední řadě je třeba vyzdvihnout pečlivou redaktorskou práci, která je patrná především na přílohách (medailonky osobností spjatých s thatcherismem, chronologický přehled událostí let 1970-2003, které zasáhly do britské politiky či do života Thatcherové, jmenný rejstřík, fotografická příloha atd.). Knihu Margaret Thatcherová a její politika lze rozhodně doporučit jako inspirující a zajímavé čtení, a to nejen pro zájemce o nejnovější britskou historii a politiku.
Petra Kuchyňková
Pro vyzvednutí objednaných knih v redakci je třeba se předem domluvit, nejlépe telefonicky na tel. č. 775 570 801. Děkujeme za pochopení.
Objednávky knih v hodnotě nad 500 Kč mají poštovné zdarma.
Knihy posíláme i přes Zásilkovnu.
- Cogitatio religionis
- Dějiny a kultura
- Etika
- Etnologická řada
- Evropská politika
- Historia ecclesiastica
- Historie
- Klasikové společenských věd
- Knihovna 19. století
- Kultura
- Mimo edice
- Moderní česká teologie
- Ordo socialis
- Politika a náboženství
- Politika a sociální vědy
- Politika a společnost
- Politologická řada
- Quaestiones quodlibetales
- Sociologická řada
- Současná světová teologie
- Spiritualita
- Srovnávací politologie (ISPO)
- Studia Kierkegaardiana
- Velké postavy světové teologie
- Vybrané spisy Ernesta Gellnera